Dane o projekcie:
Tytuł projektu: Wsparcie Kształcenia Zawodowego – Poprawa Efektów
Nazwa wnioskodawcy: Województwo Dolnośląskie
Całkowita wartość projektu: 11 511 500,00 zł
Kwota dofinansowania: 9 784 775,00 zł
Nazwa Programu Operacyjnego: Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020
Krótki opis projektu:
Projekt realizowany jest w Partnerstwie 11 dolnośląskich JST (Woj.Dolnośląskiego, trzech miast na prawach Powiatów: Legnicy, Wałbrzycha i Wrocławia i siedmiu Powiatów: Bolesławieckiego, Kłodzkiego, Lubińskiego, Lwóweckiego, Oleśnickiego, Świdnickiego, Wrocławskiego). Województwo Dolnośląskie jest w projekcie Partnerem Wiodącym. Partnerzy zakładają realizację projektu przy udziale Realizatorów tj. 53 szkół i placówek edukacyjnych. Głównym celem projektu jest objęcie kompleksowym wsparciem uczniów dolnośląskich szkół zawodowych i techników. Wzrost ich kompetencji i umiejętności odnajdywania się na rynku pracy przełozyć ma sie na wyraźny wzrost zatrudnienia. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez zaplanowane w projekcie dwie formy wsparcia (staże/praktyki zawodowe u pracodawców oraz cykl zajęć z przedmiotów zawodowych przygotowujących do egzaminu zawodowego, który kończyć się będzie obowiązkowym dla uczestnika próbnym egzaminem zawodowym), których efektem ma być lepsze przygotowanie uczniów/słuchaczy do wykonywania pracy w wyuczonym zawodzie i aktywnego funkcjonowania na rynku pracy.
Formy wsparcia:
- Staże/Praktyki zawodowe dla uczniów/słuchaczy u pracodawców
W stażach weźmie udział 1820 osób tj. 80% uczestników projektu. Zadanie ma na celu lepsze przygotowanie uczestników/słuchaczy do wykonywania pracy w wyuczonym w danej szkole zawodzie i aktywnego ich funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy. Staże/praktyki zawodowe mają w założeniu wykraczać poza zakres praktycznego kształcenia zawodowego w celu zwiększenia ich wymiaru objętego podstawą programową nauczania danego zawodu i realizowane będą z reguły w systemie miesięcznym w wymiarze 150 godzin. Wszystkie staże/praktyki realizowane będą w zakładach pracy u pracodawców. Zadanie jest ogólnodostępne i w równym stopniu dostępne dla kobiet i mężczyzn. W zakresie równości płci przewidziano dostęp zgodny ze zdiagnozowanymi potrzebami, przy zachowaniu jednak priorytetów pozwalających wspierać płeć uznaną tradycyjnie za mniej zainteresowaną daną dziedziną wiedzy.
- Cykl zajęć przygotowujących do egzaminów zawodowych wraz z organizacją i przeprowadzeniem kończących je próbnych egzaminów zawodowych
Udział w zajęciach weźmie 100% uczestników tj. 2.275 uczniów/słuchaczy mogących kształcić się w 42 zawodach. Zadanie ma na celu lepsze przygotowanie uczestników do egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe i uzyskanie przez nich wyższych wyników na tych egzaminach, co w końcowym efekcie wpłynąć ma również na zwiększenie ich szans w konkurowaniu o lepsze miejsce na rynku pracy po opuszczeniu szkoły. Zajęcia odbywać się będą w formie teoretycznej lub praktycznej w grupach liczących max. do 6 os. i kończyć się będą próbnym egzaminem. Zaplanowano dla każdego uczestnika obowiązkowy udział w cyklu min. 8 i max 48 godz. zajęć kończących się próbnym egzaminem zawodowym Zadanie jest ogólnodostępne i w równym stopniu dostępne dla kobiet i mężczyzn. W zakresie równości płci przewidziano dostęp zgodny ze zdiagnozowanymi potrzebami, przy zachowaniu jednak priorytetów pozwalających wspierać płeć uznaną tradycyjnie za mniej zainteresowaną daną dziedziną wiedzy.
Kontakt:
Biuro Projektu:
Dolnośląska Szkoła Policealna Medyczna im. Marii Skłodowskiej Curie we Wrocławiu,
ul. Stawowa 24,
50-518 Wrocław
pokój nr 33
e-mail: biuro projektu.wkz@dolnyslask.pl oraz monitoring.wkz@dolnyslask.pl
Tel:
798 716 712 – Grzegorz Kobak – Kierownik Biura Projektu
572 672 735 – Piotr Grabowski – Specjalista ds. ewaluacji i monitoringu